Väike- ja keskmise suurusega ettevõtete (SME) puhul võivad vead finantsjuhtimises olla ettevõttele saatuslikud. Töötades paljude SME-dega, eriti kinnisvara rahastamise valdkonnas, oleme tuvastanud kõige olulisemad finantsjuhtimise vead, mida ettevõtted sageli teevad – ja mis veelgi olulisem, kuidas neid vältida.
1. Ebapiisav rahavoogude juhtimine
Kõige rängem viga, mida SME-d sageli teevad, on halb rahavoogude juhtimine. Paljud ettevõtted keskenduvad ainult kasumile, jättes tähelepanuta sissetulekute ja väljaminekute planeerimise ja ajastamise. See on eriti oluline kinnisvara rahastamise puhul, kus maksetähtajad on pikad ja enda arvete laekumised ebaregulaarsed.
Rahavoogude tugevdamiseks:
- Rakenda tõhusaid arvete esitamise süsteeme, kus on selged maksetingimused
- Paku varajase tasumise allahindlusi, et kiirendada raha laekumist
- Hoia rahavaru (alati), mis katab vähemalt 3–6 kuu tegevuskulud
- Kasuta rahavoogude prognoosimiseks abimehi – kõige lihtsam on planeerida rahavooge Exceli või Google sheet tabelites
- Suhtu igasugusse raha puudujääk kriitiliselt – küsi endalt millega katad rahavoos tekkinud augud
- Kaalu käibelaenu või arvete faktooringut kiireks käibekapitali saamiseks
- Väldi ise panka mängimast oma partnerite kasuks, st väldi üle 90+ päeva maksetähtaegasid kui võimalik
Kui oskad juhida rahavooge pea meeles raha hinna mõju ajas. Kõik laekuvad arved tuleb asjastada võimalikult lühikse tähataja raames ja kõik tasutavad arved võimalikult pika tähtaja raames.
2. Uuri erinevaid lahendusi finantseerimisvõimalustest
Paljud SME-d piirduvad traditsiooniliste pangalaenudega, teadmata, et turul on olemas mitmeid alternatiivseid finantseerimisvõimalusi. See võib viia möödalastud võimaluste või liiga kulukate rahastamisvõimaluste kasutamiseni.
Nutika finantseerimise strateegiad hõlmavad:
- SME-dele mõeldud spetsiaalsete kinnisvara rahastamise toodete uurimist. Tutvu pankade ja mittepankade poolt pakutavate tingimustega
- Odavamate laenutoodete võimaluste kasutamist, mis on suunatud ja rahastatud Euroopa Liidu väikeettevõtluse arendamiseks
- Riiklike sooduslaenuprogrammide uurimist EIS-i (https://eis.ee/) ja MESi (https://mes.ee/) suunatud ja tagatud tooted
- Müügi- ja tagasirendi finatseerimise ja tingimuste mõistmist
- P2P laenuplatvormide kasutamist konkreetsete projektide rahastamiseks – arvesta, raha on kallim, kuid võib olla parim lahendus
3. Halvasti korraldatud finantsarvestus ja raamatupidamise aruandlus
Täpne finantsarvestus on kindlate äriliste otsuste alus. Kuid paljud SME-d töötavad aegunud või korrastamata finantssüsteemidega, mistõttu on keeruline jälgida tegevuse tulemusi ja saada vajadusel rahastamist.
Olulised parendused hõlmavad:
- Kaasaegse raamatupidamistarkvara kasutuselevõttu, mis toetab ettevõtte tegevust
- Sisseostetud raamatupidamisteenus peab toetama ka ettevõtte juhti ja majandustegevust igakuiselt mitte kord aastas
- Hoia raha äri- ja isiklikel kontodel rangelt eraldi
- Regulaarsete finantsülevaadete rakendamist – tee selgeks kõigelihtsam tabel (Excel/Google sheets) analüüs
- Kvalifitseeritud finantsprofessionaalidega koostööd keeruliste tehingute puhul – küsi nõu hea raamatupidaja või finantsisti käest. See ei ole kallis kulu.
4. Maksude planeerimise ja vastavuse alahindamine
Maksukohustused võivad oluliselt mõjutada ettevõtte kasumit ning paljud ettevõtted ei planeeri neid piisavalt. See on eriti oluline kinnisvara rahastamise puhul, kus maksutagajärjed võivad olla keerulised ja ulatuslikud.
Ole kurisis peamiste ettevõtlust puudatavate maksude spetsiifikaga:
- Ettevõttel tekib käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustus juhul, kui tema maksustatava käibe osakaal alates kalendriaasta algusest ületab 40 000 euro piiri, st käive ei tohi aaasta jooksul seda piiri ületadada.
- Kinnisvara kasutamine (näit. kui müük ei ole õnnestunud ja plaanid uue vara kasutusele võtta rendi eesmärgil). Eluaseme rendi korral maksuvaba käibena toob see kaasa käibemaksu korrigeerimiskohustuse. Kui uue korteri või maja ostmisel oli plaanis see edasi müüa ja käibemaks küsiti tagasi, siis kasutusotstarbe muutmine (rendile andmine) või müük enne 10 aastat toob endaga kaasa kohustuse iga aasta 1/10 tagastatud käibemaksu summast tagasi maksta. Tinglikult on tegemist intressita laenuga riigilt iga aastaste tagasimaksetega.
- Uue kinnisvara müük on alati 22% (2025.a.) käibemaksuga maksustatud, kui tegu on korteri, elumaja või äripinna müügigada,
- Krundi müük on käibemaksuga maksustatav juhul, kui tegemist on ehitusmaaga (elamumaa koos kommunikatsioonidega).
Et olla kursis maksude muutuse ja haldamisega tähendab see:
- Regulaarset konsulteerimist kinnisvara rahastamisega kursis olevate maksunõustajatega. Ka Maksuamet annab nõu, kui seda küsida eelnevalt ja detailset oma tehingu kohta.
- Suurte ostude ja müükide raha liikumise planeerimist ja ajastamist
- Saadaval olevate maksusoodustuste ja -krediitide mõistmist
- Igakuiste käibemaksu tasumise planeerimist, et vältida rahavoogude häireid
- Tulumaksu ja kasumi maksu uute määradega rakendumisega kursis olemist
- Kõigi maksudega seotud dokumentide põhjalikku säilitamist
Kokku võttes
Finantsiline edu SME-de seas, eriti kinnisvara rahastamise valdkonnas, nõuab distsipliini ja tarka juhtimist. Tuleb meeles pidada, et oluline pole ainult vigade vältimine – tähtis on luua tugevad süsteemid ja praktikad, mis toetavad jätkusuutlikku kasvu.
Alusta oma praeguste tavade hindamisega iga eelmainitud valdkonna lõikes. Määra kindlaks, kus saab teha parandusi, ja sea prioriteediks muudatused, millel on ettevõtte jaoks suurim mõju. Konsulteeri pidevalt oma raamatupidjaga ja vajadusel finatssepstialistiga.
Finantsilise edu võti ei peitu ainult teadmises, milliseid vigu vältida – oluline on rakendada ja säilitada häid finantspraktikaid, mis muutuvad osaks sinu ettevõtte kultuurist. Pöörates nendele valdkondadele hoolikalt tähelepanu, on sinu ettevõte paremini valmis saavutama pikaajalist edu konkurentsitihedal ettevõtlus maastikul